برگزاری دوره آموزشی «احکام کاربردی بانکداری بدون ربا» ویژه روحانیون استان آدر بایجان غربی

 

دوره آموزشی احکام بانکداری بدون ربا ویژه روحانیون برای طلاب و فضلای استان اذربایجان غربی در شهر ارومیه برگزار شد. در این دوره آموزشی استاد عبادی و استاد ایمانی ملکی به تدریس احکام کاربردی معاملات بانکی در موضع تجهیز و تخصیص منابع پرداختند. این دوره ها که با همکاری موسسه فقه اقتصادی طیبات و مرکز آموزشهای کاربردی حوزه علمیه قم در چندین استان کشور برگزار شده و در حال برگزاری در سایر استانها می باشد با استقبال خوب طلاب و فضلای حوزه مواجه شده است و شرکت کنندگان بر این نظر هستند که روحانیان به جهت مواجه با سئوالات فراوان مکلفین در موضوعات کاربردی معاملات به ویژه معاملات بانک و بورس و بازاریابی های شبکه ای، نیاز با آشنایی با این مباحث کاربردی اقتصادی و مبانی فقهی آنها هستند.

حجت الاسلام استاد عبادی در این دوره آموزشی با بیان اینکه مباحث احکامی را نباید با مباحث اخلاقی و یا اقتصادی خلط کرد، اظهار داشت: «هر چند بانکها در اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا با مشکلات و چالشهای عدیده ای مواجه هستند که برخی از این چالشها موجب ربوی شدن قرارداد می شود اما باید توجه داشت که صرف بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی لزوما به معنای ربوی بودن آن نمی باشد و چه بسا تسهیلات بانکی که نرخ سود بالایی داشته باشد ولی ربوی نباشد و از آن طرف چه بسا تسهیلاتی که نرخ سود پایینی داشته باشد ولی ربوی باشد.

استاد عبادی در ادامه گفت: بنا بر این ملاک ربوی بودن یا نبودن یک معامله و تسهیلات، میزان نرخ سود نیست بلکه ربا ارکان و شرایطی دارد که در صورت تحقق همه آن ارکان و شرایط می توان به ربوی بودن یک معامله داد؛ اما متاسفانه در این مورد افراط و تفریطهایی صورت می گیرد: افراط از سوی برخی متدینین که هر سودی را ربا می پندارند و تفریط از سوی برخی از بانکی ها که خیال می کنند صرف اینکه اسم یک معامله را عوض کنند از ربوی بودن خارج می شود.

مدت این دوره آموزشی که در تاریخ   بهمن ماه 1394 در محل سالن اجتماعات مصلای ارومیه  برگزار گردید به میزان 40 ساعت و در 4 روز بود.

photo 2016 03 13 20 13 51

 

 

 

اطلاعات موسسه

موسسه آموزش و تحقیقات کاربردی فقه اقتصادی طیبات، با همکاری جمعی از روحانیون دانش آموخته در علوم اقتصادی و کارشناس در موضوع فقه اقتصادی زیر نظر اساتید برجسته و صاحب نظر این رشته به منظور تامین نیاز علمی بخشهای مختلف اقتصادی کشور اعم از بانک، بورس، بیمه و بازار در زمینه «فقه کاربردی معاملات اسلامی»، فعالیت می کند. 
آدرس دفتر:  قم- خیابان انقلاب - کوچه 26-پلاک 6
تلفاکس: 37756752-025

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت اینترنتی: www.،Tayebat.net