film amozeshi

porsesh v paasokh

ghavanin

garardadhae sharee bankha

aks film suot

amoozesh majazi

safhe nokhoost

ahkam

asnaf1

amoozesh karmandan bank

maghalat

amoozesh roohaneeoon

پرداخت تسهیلات به‌شرط سپرده‌گذاری در حساب جاری

مقدمه

مقدمه

 

امروزه بین بانک‌ها به خاطر به دست آوردن منابع بیشتر و مصرف بهینه آن‌ها و در نتیجه کسب سود بیشتر، رقابت سختی بین آن‌ها وجود دارد که گاهی این رقابت‌ها ناسالم شده و منجر به افتادن در دام گناه بزرگ ربا می‌شوند.

یکی از منابع ارزان قیمتی که در اختیار بانک‌ها است، حساب‌های جاری است. بانک‌ها به این حساب‌ها به خاطرماهیت قرض‌الحسنه‌ای که دارند، هیچ سودی پرداخت نمی‌کنند و از طرفی به خاطر تملیکی بودن عقد قرض، این وجوه به ملکیت بانک درآمده و بانک‌ها می‌توانند از آن‌ها در سودآوری به نفع خودشان بهره ببرند. از این جهت در بین بانک‌ها برای جلب چنین وجوهی رقابت شدیدی وجود دارد؛ لذا برای اینکه بتوانند رضایت مشتریان خود، خصوصاً مشتریان کلیدی همانند شرکت‌ها و کارخانه‌ها و سرمایه‌داران بزرگ را به دست آورند، عموماً با آن‌ها وارد مذاکره و معامله شده و تعهد می‌کنند در صورتی که حساب جاری خودشان را در بانک آنان افتتاح نمایند و یا موجودی حسابشان را به مبلغ خاصی برسانند، بانک نیز متعهد می‌شود امتیازاتی مانند پرداخت انواع تسهیلات اعم از قرض‌الحسنه و سایر عقود به آنان و یا کسانی که معرفی نمایند پرداخت کند. با توجه به ماهیت قرض بودن این حساب‌ها، این شبهه پیش می‌آید که آیا تعهداتی که بانک‌ها در مقابل این حساب‌ها می‌کنند ربا محسوب می‌شود یا خیر؟ در این بخش با طرح سؤالی به تبیین این مساله می‌پردازیم.

سؤال: مرسوم است که مسؤلان بانک‌ها با شرکت‌ها و مؤسسات قرارداد می‌بندند که چنانچه آن شرکت حساب جاری خود را (که ماهیت آن قرض است) به‌آن منتقل نماید، بانک نیز در مقابل تعهد می‌کند به افراد معرفی شده از سوی آن شرکت تسهیلات پرداخت کند؛ آیا این کار جایز است؟

 

شما با انتخاب نام هر کدام از مراجع عظام تقلید می‌توانید فتاوای ایشان را ملاحظه نمایید.

اطلاعات موسسه

موسسه آموزش و تحقیقات کاربردی فقه اقتصادی طیبات، با همکاری جمعی از روحانیون دانش آموخته در علوم اقتصادی و کارشناس در موضوع فقه اقتصادی زیر نظر اساتید برجسته و صاحب نظر این رشته به منظور تامین نیاز علمی بخشهای مختلف اقتصادی کشور اعم از بانک، بورس، بیمه و بازار در زمینه «فقه کاربردی معاملات اسلامی»، فعالیت می کند. 
آدرس دفتر:  قم- خیابان انقلاب - کوچه 26-پلاک 6
تلفاکس: 37756752-025

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت اینترنتی: www.،Tayebat.net