film amozeshi

porsesh v paasokh

ghavanin

garardadhae sharee bankha

aks film suot

amoozesh majazi

safhe nokhoost

ahkam

asnaf1

amoozesh karmandan bank

maghalat

amoozesh roohaneeoon

دریافت وام یا تسهیلات به شرط سپرده‌گذاری امتیازی

مقدمه

مقدمه

 

سپرده‌گذاری برای اخذ تسهیلات، در صورتی حرام و ربوی می‌شود که فرد وجوه خود را به بانک «قرض» داده باشد؛ اما در صورتی که وجوه را تحت عنوان سرمایه‌گذاری به شرط اخذ تسهیلات به بانک بسپارد ایرادی نخواهد داشت؛ زیرا قرضی در کار نیست که ربا پدید آید. این نوع سرمایه‌گذاری برای اخذ تسهیلات را اصطلاحاً «سپرده سرمایه‌گذار‌ی امتیازی» می‌نامند. در این نوع سرمایه‌گذاری، سپرده‌گذار وجوه خود را نزد بانک سرمایه‌گذاری می‌کند(نه قرض) تا بانک با وجوه وی همانند سایر سپرده‌های سرمایه‌گذاری به وکالت از وی به ‌انواع فعالیت‌های اقتصادی شرعی و قانونی بپردازد و در مقابل کل یا بخشی از سود علی‌الحساب، امتیاز تسهیلات به وی بپردازد. در واقع سپرده‌گذار با تمایل خود، کل یا بخش زیادی از سود نقدی خود را با امتیاز تسهیلات چند برابری معاوضه می‌نماید.

توضیح اینکه مطابق قانون بانکداری بدون ربا، سپرده‌های بانکی به دو گروه تقسیم می‌شوند، سپرده‌های قرض‌الحسنه‌ و سپرده‌های سرمایه‌گذار‌ی. با توجه به ماهیت سپرده‌های قرض‌الحسنه که عقد قرض می‌باشد، نمی‌توان در ضمن این قرارداد شرط زیاده همانند اعطای تسهیلات مطرح کرد؛ اما در نوع دوم یعنی سپرده‌های سرمایه‌گذاری، رابطه حقوقی سپرده‌گذار با بانک، رابطه وکالت است و در این نوع قراردادها هر نوع شرط اشکالی ندارد. بنابراین اگر در سپرده‌های سرمایه‌گذار‌ی که بر اساس وکالت هستند شرط بگذارد، ایرادی ندارد.

بدیهی است در صورتی که سپرده‌گذار به هر دلیلی از دریافت تسهیلات انصراف دهد، برای مدتی که وجوه خود را نزد بانک سرمایه‌گذاری نموده است، سود علی‌الحساب دریافت کند. البته ‌این راهکار را اغلب بانک‌ها اجرا نمی‌‌کنند و معمولاً وجوهی که بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات نزد خود نگه‌ می دارند، به‌عنوان قرض است و ایراد شرعی در این مورد همچنان باقی ‌است.

نکته: باید توجه شود که آنچه در این نوع سپرده می‌تواند ضمن عقد شرط شود تمامی عقود اسلامی به «غیر از قرض» است و در استفتاءاتی نیز که انجام گرفته مراجع تقلید سایر عقود را جایز دانسته‌اند.

 

شما با انتخاب نام هر کدام از مراجع عظام تقلید می‌توانید فتاوای ایشان را ملاحظه نمایید.

اطلاعات موسسه

موسسه آموزش و تحقیقات کاربردی فقه اقتصادی طیبات، با همکاری جمعی از روحانیون دانش آموخته در علوم اقتصادی و کارشناس در موضوع فقه اقتصادی زیر نظر اساتید برجسته و صاحب نظر این رشته به منظور تامین نیاز علمی بخشهای مختلف اقتصادی کشور اعم از بانک، بورس، بیمه و بازار در زمینه «فقه کاربردی معاملات اسلامی»، فعالیت می کند. 
آدرس دفتر:  قم- خیابان انقلاب - کوچه 26-پلاک 6
تلفاکس: 37756752-025

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت اینترنتی: www.،Tayebat.net